İstanbul Psikiyatisleri
Telefon Randevu: 0505 767 58 85
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Dr. Utkan Tiyekli, Psikiyatrist 0533 373 81 23
Kaygı Bozuklukları
21/09/2013

Kaygı Bozuklukları 

Kaygı yaşamın normal bir parçasıdır. Günlük yaşam içinde değişik konularla ilgili kaygılar duymak normaldir. Yapılması gereken bir iş, sınav, sağlık, para, çocuklar ve aileyle ilgili sorunlar birçok insanı kaygılandırabilir. Kaygı normalde bizim günlük sorunlarla baş edebilmemiz için hazırlıklı olmamızı sağlar.  

 

Kaygının bir ruhsal hastalık olarak sayılabilmesi için yaşanılan kaygıların aşırı hale gelmesi ve kişinin iş yaşamını, özel yaşamını ve toplum yaşamını etkilemeye başlaması gerekir. 

 

Kaygı bozukluklarında kişilerde genellikle yorgunluk, dikkat bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü, en ufak sesle kolayca irkilme, uykuya dalamama, gece sık sık uyanma gibi belirtiler görülür. 

 

Bu kişiler genellikle gerçek bir neden yokken ya da nedeni olsa bile durumla uygunsuz ve aşırı bir biçimde endişe duyarlar. Çoğu zaman kişi endişelerinin aşırı olduğunun farkındadır, ancak endişelenmelerini denetleyemezler ve bir türlü sakinleşemez. 

 

Biz kaygı bozukluklarını kabaca 6 sınıfta incelemekteyiz: 

 

 1. Yaygın anksiyete bozukluğu 

 2. Sosyal fobi (Sosyal anksiyete bozukluğu) 

 3. Panik bozukluk 

 4. Travma sonrası stres bozukluğu 

 5. Obsesif-kompulsif bozukluk (Takıntı-zorlantı hastalığı) 

 6. Özgül bozukluklar (Örn: yükseklik fobisi, kan-iğne fobisi, hayvan fobisi, kapalı yerde kalma fobisi vb.) 

 

Yaşanılan stresler kaygı bozukluklarının gelişiminde oldukça önemli rol oynarlar. Hatta stresli yaşam olaylarının tekrarlanması halinde bu hastalıklar genellikle kötüleşirler. 

 

Ayrıca bu hastalıkların oluşmalarında ve ilerlemelerinde “kalıtsal etkenler, beyinde ortaya çıkan değişiklikler, kişinin kişilik özellikleri, fiziksel hastalıklar” gibi kişisel farklılıkların da katkısı oldukça fazladır. 

 

Bu hastalar yorgunluk, gerginlik, kas ağrısı ve baş ağrısı gibi bedensel belirtiler nedeniyle genellikle psikiyatri dışı branş hekimlerine başvururlar. Doğru tanının konması ve uygun biçimde tedavi edilmesi gecikebilir. 

 

İlk başvuruda kapsamlı bir ruhsal değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı tetkiklerin yapılması da şarttır. 

Yaygın anksiyete bozukluğu 

Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) olan kişiler sürekli, aşırı ve nedensiz bir endişe durumu yaşarlar. Bu aşırı endişe, kişinin günlük yaşamını ve aile yaşamını olumsuz yönde etkiler. 

Bu kişiler hep olabilecek en kötü sonucu düşünürler. Sürekli irkilirler, gergindirler ve boğulacak gibi olurlar. Bu kişiler özellikle kendilerinden daha çok sevdiklerinin başına hep kötü şeylerin geleceğine inanırlar.  

Toplumda her 100 kişiden 5-6’sı yaşamlarının herhangi bir zamanında bu rahatsızlığı yaşayabilir. Yaşla birlikte kaygı duyarlılığı artar.  

YAB’a sıklıkla bazı bedensel belirtiler eşlik eder. Bunlar nedensiz yorgunluk, başağrısı, kas ağrıları, yutma güçlüğü, terleme, bulantı, sersemlik hissi, sıcak basması gibi fiziksel yakınmalardır.    

Hastalığın belirtileri dönem dönem azalır ve artar. Stresli yaşam olayları hastalığı çoğunlukla kötüleştirirler. Bu hastaların yarısında birlikte depresyon hastalığı da görülür. 

YAB tedavi edilebilir bir hastalıktır..! 

İlk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. Kapsamlı bir ruhsal değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı incelemeler yapılmalıdır.  

Bu kişiler çoğunlukla tedaviden yarar görürler. Psikoterapi ya da ilaç tedavileri uygulanabilir. İlaç tedavisinde antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar kullanılır. Tedavinin amacı kaygı ve gerginliğin hızla azaltılmasıdır. Tedavide kullanılan ilaçlar doktor kontrolünde verildikleri sürece (özellikle yeşil reçete olanlar) bağımlılık yapmazlar. 

Tedavi belirtiler tamamen düzelene kadar sürmelidir. Tam düzelme sağlandıktan sonra kişinin durumuna göre tedaviye en az 1 yıl daha devam edilmelidir.  

Sosyal Fobi (Sosyal Anksiyete Bozukluğu) 

Sosyal fobi, kişinin toplumsal ortamlarda mahcup ya da rezil olacağı konusunda belirgin ve sürekli korkusunun olduğu bir kaygı bozukluğudur. Kişiler özellikle tanımadıkları kişilerin yanında bulunmaktan, yemekten, içmekten ya da yazı yazmaktan olabildiğince kaçınmaya çalışırlar. Sürekli ellerinin ya da seslerinin titrediğini başkalarının fark edeceğini düşünürler. Bu yüzden toplum önünde konuşmaktan çekinirler 

Sosyal fobi genellikle ergenlik döneminde başlar. Hiç evlenmemiş, işsiz ve eğitim düzeyi düşük kişilerde daha sık görülür. Akrabalarında sosyal fobi olan kişiler daha risklidirler. Ailenin çocuk yetiştirme tarzı ve başkalarıyla yeterince görüşmemesi oldukça önemlidir. Bu kişilerin aileleri ya aşırı koruyucu bir biçimde çocuğu toplumdan uzak tutarlar, ya da tam tersine sürekli aşağılayıcı, cezalandırıcı bir tutum sergilerler. Sonuçta çocukta kendine güvensizlik ve başarısızlık korkusu başlar.  

Kişide diğer kaygı bozukluklarında olduğu gibi bazı bedensel belirtiler ortaya çıkar. Bunlar yüz  kızarması, terleme, ağız kuruluğu, çarpıntı, nefes darlığı, karın ağrısı, ishal, kas gerginliği gibi belirtilerdir. Kişi karşısındakiyle göz teması kuramaz, kısık ve titrek bir sesle konuşur, sürekli ellerini gizlemeye çalışır. 

Bu bedensel belirtilerin yanında kafalarında sürekli “güçsüzüm, yetersizim, çirkinim, beğenilmiyorum, sevilmeye layık değilim, hata yapmamalıyım, mükemmel olmalıyım, kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, rahat davranmalıyım, kusursuz görünmeliyim, herkesin beğenisini kazanmalıyım” gibi düşünceler dolaşır. 

Kişinin beyin yapısı (yatkınlığı) oldukça önemlidir. Yatkınlığı olan kişinin yaşadığı kötü bir olay bu hastalığı tetiklemiş olabilir. Örneğin sınıfta ders anlatırken bir hata yapmış ve arkadaşları ona gülmüştür. O da rezil olduğunu düşündüğü için utanmış ve bazı bedensel belirtiler göstermiştir. Bir dahaki sefere ders anlatmak için yine tahtaya çıktığında kişi önceki deneyimini hatırlar ve aynı duyguları yaşamaya başlar. Bu kişiler bu duygulardan ve bedensel belirtilerden o kadar korkarlar ki, sürekli böyle durumlardan uzak durmaya çalışırlar. 

Markette alışveriş yapmak, insanların yanında telefonda konuşmak, resmi kurumlarda işlem yapmak, beğenmediği malı iade etmek bu kişiler için oldukça can sıkıcıdır. Aslında sosyal fobinin devam etmesini sağlayan da bu tür toplumsal ilişkilerden hep uzak durmaya çalışma çabasıdır. 

Sosyal fobi tedavisi olan bir hastalıktır. İlaç tedavisi ve psikoterapi (Bilişsel davranışçı terapi, grup terapisi, gevşeme egzersizleri vb.) uygulanır. İlaç tedavisi ile psikoterapi beraber uygulandığında başarı çok daha yüksektir. Kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmazlar. Terapilere düzenli katılmak ve en önemlisi sabırlı olmak şarttır. 

Sosyal fobi mesleğinizde yükselmeye, arkadaş edinmenize, hatta evlenmenize bile engel olabilir. Kısacası yaşamınızdan zevk almanızı engeller. Kötü bir anının gelecekte yaşamınızı etkilemesine izin vermeyin. En azından psikiyatriste başvurmaktan çekinmeyin. Sosyal fobiyi yeneceğinizi göreceksiniz. Yeter ki kendinize şans verin. Artık yaşamınızı kısıtlamayın..! 

Panik Bozukluk (Panik atak korkusu) 

Tüm okuyuculara tekrar merhaba..! Bu hafta yine kaygı bozukluklarına devam ediyoruz. Bu haftaki konumuz panik bozukluk. 

Öncelikle panik atak tanımını yapmalıyız. Bunlar aniden ortaya çıkan ve insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir 

Panik Atağı, birdenbire başlar, giderek şiddetlenir. 10 dakika içinde en şiddetli düzeye çıkar. Çoğunlukla 10-30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ettikten sonra kendiliğinden geçer. Panik atakta çoğunlukla görülen belirtiler şunlardır: 

 • Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma, çarpıntı,  

 • Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma, 

 • Baş dönmesi, sersemlik,  düşecek ya da bayılacak gibi olma 

 • Uyuşma ya da karıncalanma 

 • Üşüme, ürperme ya da ateş basması, terleme 

 • Bulantı ya da karın ağrısı   

 • Titreme ya da sarsılma  

 • Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme 

 • Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu 

 • Ölüm korkusu 

Panik Bozukluğu aslında bu belirtilerin ortaya çıkmasına karşı duyulan korku ile birlikte olmasını engellemek için kişinin kendince aldığı önlemlerin tümüdür. 

 

Kişi panik atak sırasında “kalp krizi” geçirdiğini  ya da felç geçirmekte  olduğunu düşünür ve yoğun bir “ölüm korkusu” ya da “felç olma korkusu” yaşar. Hatta “kontrolünü kaybetmeye” ya da “çıldırmaya başladığını” düşünerek kendisine ya da çevresindekilere bir zarar vermekten korkmaya başlar. 

 

Genelde en yakın acil servise gidilir. Yapılan incelemelerde hiçbir şey bulunmaz,  oksijen verilerek ya da “sakinleştirici” bir iğne yapılarak evine gönderilir. Bazen de yanlış tanı konularak hastaya antibiyotikler, nefes açıcılar, tansiyon ve kalp ilaçları ve vitaminler gibi değişik ilaçlar verilir. 

 

Hastanın nesi olduğu sorulduğunda doktorlar “hiçbir şeyi yok” ya da “stresten olmuş” derler. 

 

Hasta artık delirdiğini düşünür ve panik atak geçirebileceğini düşündüğü ortamlardan uzak durmaya çalışır. Evde yalnız kalmaktan korkar. Sürekli sevdiklerini yanında ister. Kalabalığa giremez ve tek başına dışarı çıkamaz hale gelir. 

 

Panik bozukluk kesinlikle tedavisi olan bir hastalıktır..!  

İlaç tedavisi ve psikoterapi (Bilişsel davranışçı terapi, gevşeme egzersizleri vb.) uygulanır. İlaç tedavisi ile psikoterapi beraber uygulandığında başarı çok daha yüksektir. Kullanılan ilaçlar bağımlılık yapmazlar. 

Panik atak geçirmekten korkmayın. En önemlisi bu ataklar hayatınızı engellemesin. Panik atak bir delilik değildir..!  

 

Travma Sonrası Stres Bozukluğu 

Kişiyi aşırı korkutan, dehşet içinde bırakan, çaresizlik yaratan, çoğu kez olağandışı ve beklenmedik olayların yol açtığı etkilere ruhsal travma denir. İnsan hayatında sıkıntı ve üzüntü yaratan pek çok olay olur, ancak bunların tümü ruhsal travma yaratmaz. Hastalığın oluşması ve sürmesi kişiye ve travmanın cinsine göre değişir. 

Ruhsal sorunlara en sık yol açtığı bilinen travma türleri şunlardır: 

 • Doğal afetler (deprem, sel, yangın) 

 • İnsan eliyle yapılan travmalar (savaş, işkence, taciz, tecavüz) 

 • Kazalar (iş, trafik) 

 • Beklenmedik ölümler  

 • Ciddi-ölümcül hastalıklara yakalanma 

 

Diğer insanlarla paylaşılabilen travmalar (deprem, sel, yangın vb.)  daha kolay iyileşirken, paylaşmak bir yana, kendi öz ailesi tarafından bile gizlenen ve utanılan travmalar (taciz, tecavüz, işkence vb.) çok daha zor iyileşirler. 

Travma sonrası stres bozukluğu yıllarca sürebilir, kişiyi depresyona ve sonunda intihara dahi sürükleyebilir. 

Uykusuzluk, kabuslar, olayı sürekli tekrar tekrar yaşıyor olma hissi  (flashback), olayı hatırlatacak yerlerden kaçınmayla birlikte aşırı huzursuzluk, tedirginlik ve sinirlilik hali sık görülür. 

Hele kişi yaşadığı olaydan ötürü hep kendini suçluyorsa ve de ben zaten bunu hak etmiştim, kötülükleri hep ben üstüme çekiyorum, cezalandırılıyorum” gibi düşüncelere sahipse hastalık çok daha şiddetlenir. 

Olay hiç olmamış gibi davranan ve unutmaya çalışanlarda hastalığın iyileşmesi çok daha zordur. Tam tersine sorunlarına yardım arayan, başkalarıyla paylaşan, hakkını arayan kişiler daha çabuk iyileşirler. 

Bazen olayın ayrıntıları ve özellikle de en acı verici bölümü ya unutulur ya da çok zor hatırlanır. Ancak artık unutuldu zannedilse de bu hastalık devam eder. 

Ayrıca travma yaşayan kişilerde diğer insanlardan uzaklaşma ve gelecek beklentisinin kalmaması gibi belirtiler de sıktır. “Benim yaşadıklarımı kimse anlayamaz” tarzında düşünme sık görülür. 

Hastalık ilerledikçe özellikle sevinç ve hüzün gibi insancıl duygular körelir. Çünkü hüzünlenmek kişiye travmayı ve acılarını hatırlatır. Kişi yaşadığı acıların üstünü örtmeye çalışır.  

Sevinç zaten hak etmediğini düşündüğü bir duygudur, hatta sevinirse sanki travma tekrarlayacak gibi hisseder. Hayatı travma öncesi ve sonrası şeklinde ayırır. Travmayla tükenen dünyasında sevince yer yoktur. Dünya artık berbat bir yerdir. 

Bu kişiler bazen kendilerine yardım etmeye çalışanlara dahi öfke duyarlar. Sadece aynı travmayı yaşamış kişilerle görüşüp, diğerleriyle ilişkiyi keserler. 

Bu rahatsızlığın tedavisinin olduğunun bilinmemesi ve unutmaya çalışmak hastalığı çok daha şiddetlendirir. İyileşmeyi en çok etkileyenler yardım aramaya çekinmek, umutsuzluk ve güvensizliktir. Oysa bu tür sorunların hem psikolojik (psikoterapi) hem de ilaçla birlikte başarıyla tedavileri mümkündür.  

 Lütfen kendinizde veya yakınlarınızda travma ile ilgili ruhsal sorunlar gözlüyor iseniz, çekinmeden bu konuda danışmanlık ve bilgi alabileceğiniz merkezlere başvurunuz.  

Zaman her şeyin ilacı değil..! 

 

Obsesif-Kompulsif Bozukluk-OKB (Takıntı-Zorlantı Hastalığı) 

OKB, takıntı-zorlantı hastalığı olarak da bilinen bir bozukluktur. Hastalar, istemeden gelen düşüncelerinden (obsesyonlarından) oldukça utanırlar. Kovamadıkları düşünceleri daha da artar ve artık delirdiklerini düşünürler. Tüm günlerini bu saçma olduğunu bildikleri davranışlarla ve düşüncelerle geçirirler ve sürekli bunlarla savaşırlar. 

Öncelikle bu bozukluğun ne olduğunu bilmemiz tedavi için oldukça önemlidir ve faydalıdırBen bu rahatsızlığa hastalık gözüyle bakmıyorum.. Genel kullanılan şekli olan bozukluk kelimesini daha uygun buluyorum. 

Obsesyon (Takıntı): Kişinin aklına girmesine engel olamadığı ve aklından atamadığı düşünce, fikir ve dürtülerdir. Bunlar kişinin isteği dışında gelirler ve kişiyi oldukça fazla sıkıntıya sokarlar. 

Kompulsiyon (Zorlantı): Takıntıları azaltmak için yapılan yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemlerdir. 

 

Bulaşma ve TemizlikKişinin bedeninin, giysilerinin, etrafının kirlendiğine veya bunlara pislik bulaştığına dair takıntılarıdır. Ortaya çıkan sıkıntıyı gidermek için sürekli temizlik yaparlar ya da yıkanırlar hatta abdest alırlar. Bunlar artık banyodan çıkamaz hale gelirler ve evdeki sabunları, çamaşır sularını bitirirler. 

Kuşku ve kontrolEn sık görülen tiptir. Bunlar gaz ocağı, kapı, kilit gibi nesnelerin açık kalmış olabileceğinden, ütü vs. elektrikli aletlerin fişlerinin prizde takılı kalmış olabileceğinden kuşku duyarlar (kuşku obsesyonu). Emin olmak için tekrar tekrar kontrol etme gereksinimi duyarlar (kontrol kompulsiyonu). 

Cinsel obsesyonlarBu hastalar istemeden cinsel içerikli olan ya da terbiyesiz olarak tanımladıkları düşünceler ya da bazı cinsel hayaller yaşarlar. Bu düşünceleri kovamadıkları için utanırlar ve kendilerini sapık zannederler. 

Dini obsesyonlar: Sürekli kendi inancına zıt dini içerikli takıntılar ya da görüntüler yaşarlar. Sürekli istemeden gelen küfürlerle ya da görüntülerle boğuşurlar ve kurtulmak için sürekli tövbe ederler, dua okurlar. Günah işlediklerini düşünürler ve çok utanırlar.  

Simetri/düzen: Her şeyi eşitlemeye, düzenlemeye, sıralamaya ve simetrik hale getirmeye çalışırlar. 

SaymaKişi herhangi bir hareketi belirli bir sayıya kadar saymadan yaparsa işinin rast gitmeyeceğini düşünür ve sürekli içinden bunları sayar. 

Biriktirme ve saklama: Kişi “ileride gerekli olabilir” şeklinde bir düşünce ile gerekli olmayacak eşyaları bile biriktirebilir / saklayabilir. 

 

Çoğu kişiye ve kültüre özgü bazı inanışlar, davranışlar, uğurlu ya da uğursuz sayılan sayı ve renkler olabilir.  Nazardan korkmak, merdiven altından geçmemek, çocukların üstünden atlayıp geçmemek, evden sağ ayakla çıkmak, yatağın sol tarafından kalkmamak gibi olan bu tür inanışlar eğer günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek kadar sık ve yoğun ise o zaman hastalık sayılırlar. 

Temiz, tertipli ve düzenli olmanın; güvenlik amacı ile kapıları, pencereleri kontrol etmenin ne zararı var, bunlar hastalık mı sayılmalı?” diyebilirsiniz. Elbette bu davranışları günlük yaşamımızda hepimiz yapıyoruz..! Ancak bunlar hayatımızı etkiler hale gelmişse tedavi edilmeleri gerekir 

Örneğin, bir ev hanımının temiz ve düzenli olması hastalık sayılmaz. Ancak saçma gelse de bu hanım tüm evini abartılı bir biçimde sürekli temizliyorsa, pislik korkusu yüzünden kimsenin evine gelmesini istemiyorsa, kimseye gitmiyorsa ve artık temizlik yapmaktan yorgun düşüyorsa bu bir bozukluktur 

Tedavide ilaç tedavisinden ve psikoterapiden (özellikle bilişsel-davranışsal terapi) yararlanılır. İlaçsız tedavi çok zordur. Hatta tedavinin en az iki yıl sürdürülmesi gerekir. İlerlemiş hastalarda ek tedavi yöntemlerine, hatta cerrahi girişime bile gerek duyulabilir. 

Takıntılarınızdan dolayı kendinizi suçlamayın..! İstenmeden oluşan bu takıntılar sizi yoruyorsa, kurtulamıyorsanız bu hastalığın tedavisinin olduğunu bilin ve en yakın psikiyatri merkezine başvurmaktan çekinmeyin.. 

Bu tür bir rahatsızlığınız varsa sapık, katil, günahkar, pis, kötü ya da hasta ruhlu değilsiniz..! Bunlar obsesyonların sizde yarattığı korkulardır. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız o kadar çok faydalanır ve bir o kadar da kolay kurtulursunuz. 

Sağlıklı günler dileğiyle.. 

Sınav Kaygısı 

Sınav kaygısı, öğrenilen bilginin sınavda etkili bir halde kullanılmasına engel olan yoğun bir kaygı halidir. Öğrencide huzursuzluk, iç sıkıntısı, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, çarpıntı, titreme, ağız kuruluğu, terleme, uyku düzeninde bozukluklar görülür. 

Öğrenci sonunda kendi davranışlarını denetleyemez bir hale gelir… 

Gerçekçi olmayan düşünceler ve inançlar bu kaygının oluşmasının en önemli nedenidir. Bu durum mükemmeliyetçi, rekabetçi kişilerde daha sık görülür. Hatta bu çocukların aileleri genelde baskıcı, kontrolcü, rekabetçi ve hırslı kişilerden oluşmuştur.  

Çocuk ailenin aynasıdır. Başarısızsa sizin de payınız vardır. “Dershaneye gönderdik, hocalar tuttuk, daha ne yapalım” derken önce kendi hatalarınızı bir düşünün.. Sadece bunlar sizin iyi aile olduğunuzu göstermez.. 

Aileler sınırlarının farkında olmalıdırlar..! Ailelerin güven ve sorumluluk vermeleri, öğrenciyi bir birey olarak önemsemeleri gerekir. Cezalandırıcı, öfkeli yaklaşımlar fayda getirmez. Olumlu gelişmeleri teşvik edici bir tutum çok daha faydalıdır.  

Sınavla ilgili konuşurken özenli ve gerçekçi olmalı, en önemlisi de sürekli akranlarıyla kıyaslamaktan kaçınılmalıdır. Sınavı yüceltmemek, ölüm kalım sorunu yapmamak, korkutmamak gerekir. Öğrencilere kızarken önce aynaya ve kendinize bakın.! Hep diğer çocuklarla karşılaştırmak yerine güven verin.. 

[Metin Kutusu]Sıklıkla gözlenen olumsuz otomatik düşünceler ve inançlara örnekler: 

[Metin Kutusu]Alternatif düşünceler geliştirerek şimdiki sorunlara odaklanmak gerekir:  

Terapi öncesinde öncelikle öğrenciyi değerlendirmek ve biyolojik bir rahatsızlık olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğundan (DEHB) ayırmak gerekir. 

Öğrenciyle ailesinin sınavla ilgili düşünce ve inançlarını ayrı ayrı sorgulamak, birbirlerinden beklentilerini ve hedeflerini sormak gerekir. 

Bu inançları değerlendirmek zaman ister. Genelde sınav öncesi dönemde psikiyatri poliklinik başvuruları artar. Oysa erken başlanırsa terapiyle birlikte başarı daha da fazladır. 

Terapide kaygıya adım adım yaklaşılır. Sınavda olduğu hayal ettirilir, nefes alma egzersizleri ile yapay bir kaygı alanı yaratılır (imajinasyon). Gevşeme egzersizleri ile birlikte bu kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışılır. 

 

Sınav öncesi neler yapılmalıdır? Sınava ilişkin inançlar gözden geçirilerek yeni bir düşünce süreci yaratmak gerekir. Az olan zaman iyi kullanılmalıdır. Sınava yönelik çalışmaları son güne bırakmamak önemlidir. Beslenme ve uykuya dikkat edilmelidir.. 

Sınav esnasında neler yapılabilir? Olumsuz otomatik düşüncelere karşı yukarıda verdiğim örnekler gibi alternatif açıklamalar getirmek ve kontrolün kendisinde olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayrıca basit sorulardan başlamak hem kaygıyı azaltır, hem kendine güveni arttırır.  

Sınav sonrasında neler yapılabilir? Kendini ödüllendirmek ve eğlenceli etkinliklere katılmak gerekir. Eksikleri gözden geçirmeden önce ara verilmeli, dinlenmeli, daha sonra sakin bir biçimde geleceğe yönelik planlama yapılarak tekrar ders çalışmaya başlanmalıdır. 

 

Unutmayın; 

Vazgeçenler her zaman kaybederler. 

 

 

Özgül Fobiler 

Özgül fobiler bazı durumlar veya nesnelerden duyulan mantıksız ve aşırı korkudur. Bu bozukluk erken yaşlarda başlar.  

Bu kişiler genelde tedaviye başvurmazlar çünkü fobilerinin birer hastalık değil, huy olduğunu ve tedavisinin olmadığını sanarlar. Hastalar fobileriyle yaşayamaz hale gelmedikleri sürece hep psikiyatriye başvurmayı ertelerler. 

Örneğin hayvan fobisi olan bir kişi artık sokakta tek başına yürümek zorunda kalırsa, yükseklik korkusu olan kişi yükseğe çıkmayı gerektiren bir işte çalışmak zorunda kalırsa, uçak fobisi olan kişi uzağa taşınırsa, asansör fobisi olan kişi de kalp krizi nedeniyle merdiven kullanamaz hale gelirse tedaviye başvurur. 

Bu durumlarda kişide diğer kaygı bozukluklarında olduğu gibi çarpıntı, nefes darlığı, göğüste sıkışma, titremeterleme, uyuşmakarıncalanma, baş dönmesi, bayılma gibi belirtiler ortaya çıkarHatta kişi bu durumları düşündüğünde ya da hayal ettiğinde bile bu belirtileri yaşayabilir. 

Özgül fobilerde duyulan korku mantıksızdır ve aşırıdır. Yüksek bir yerden aşağı bakmak birçok insan için heyecan verici, korkutucu olabilir, ancak fobik kişide korku o kadar aşırıdır ki, yüksek binalara çıkamaz bile. Kişi bunun aşırılığının ve mantıksızlığının farkındadır. Böyle saçma bir şeyden korktuğun için utanırlar ve genelde fobilerinden bahsetmek istemezler. 

Size kısaca en sık görülen fobi türlerinden bahsedeceğim: 

Hayvan fobileri: En sık görülen türdür. En çok korkulan hayvanların başında kedi, köpek, kuş, böcek gibi hayvanlar gelir. Kişi hayvan besleyen arkadaşına gidemez. Hatta hayvanın fotoğrafına bile bakamaz. 

Yükseklik fobisi: İkinci en yaygın özgül fobi türüdür. Kişi yüksek binalara çıkamaz, yüksekten bakamaz, hatta odanın içinde pencereye yakın oturamaz. Balkonda oturabilirlerse de odaya yakın tarafına oturmaya çalışırlar. 

Kan-yaralanma fobisi: Kan tutması” olarak da bilinirBu kişiler tıbbi müdahalelerden kaçınırlar: diş hekimine gidemezler, iğnelerini yaptıramazlar. Bazı hastalar “kan” lafını duyunca bile bayılabilirler. 

Gökgürültüsü-fırtına fobisi: Bu kişiler sürekli hava durumunu izlerler ve havanın kapalı, fırtınalı, yağışlı olma ihtimali olduğu günlerde eve kapanırlar. 

Uçak fobisi: Bu kişiler uçağa binmek yerine çok daha uzun ve eziyetli yolculuklara katlanırlar. Uçağın düşeceğine dair şiddetli korkuları nedeniyle uçağın her hareketini, her sarsıntıyı dikkatle izlerler. Duydukları sesleri de motor patlaması ya da bir arıza işareti olarak yorumlarlar. 

Klostrofobi: Kapalı/basık yerlerden duyulan korkudur. Korkulan durumlara tipik örnekler arasında asansör, basık tavanlı odalar ve koridorlar, metro, altgeçitler vb. sayılabilir.  Hastaların temel korkuları anılan yerde sıkışıp kalmak, çıkamamak, nefes alamamak, boğulmak gibi korkulardır. Mesela sinemaya gidebilseler de kapıya yakın koltuğa otururlar. 

Yutma fobisi:  Bu hastaların tek korkusu bir şey yutarken boğulmaktır. Yemek yerken, su içerken boğazlarına kaçacağı ve boğulacaklarından korkarlar. 

Özgül fobilerin kesinlikle tedavileri vardır. Farklı olarak ilaçtan daha az yararlanılır. Hatta terapiyle birlikte verilmezlerse ilaçlar hastalığı daha da arttırabilirler. Örneğin uçak korkusunu yenmek için uçuş öncesi sakinleştiriciler almak, belki o yolculuğu rahat geçirmeyi sağlasa da, kişi öte yandan artık bu ilaç olmazsa hiç uçağa binemeyeceğini düşünmeye başlar. 

En iyi tedavi davranışçı terapi teknikleridir. Bu terapide önce kişinin korktuğu durum ayrıntılı bir biçimde değerlendirilir. Daha sonra kişinin bu durumla gitgide artan derecelerde karşılaşması sağlanır (Sistematik duyarsızlaştırma tekniği) 

Bu mantıksız korkuların hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyinBu kısıtlayıcı zincirlerden tamamen kurtulmanız mümkündür..! 

 

Şişmanlık (Obezite): Psikiyatrik yaklaşımlar 

Şişmanlık (obesite), özellikle son 30 yılda baş göstermiş olan hastalıkların en önemlilerinden biridir. Şişmanlık tek başına bir hastalık değildir. Diğer yandan kalp hastalıkları, kanser ve ruhsal bozukluklara yol açan en önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. Bu nedenle bu hastalıkla savaşmak, diğer ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı da savaşmak demektir. 

Şişmanlığın nedenleri… 

Genetik etkenler, bazı beyin tümörleri, beyinde salgılanan bazı madde ve hormonlar, çevresel etkenler, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, bazı ruhsal bozukluklar, bazı fiziksel hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar gibi nedenleri olan bu hastalığın açıkçası en önemli nedeni yaşam alışkanlıklarıdır. Bunlar fiziksel aktivitenin azalmasına neden olan fazla televizyon izlemek ve sürekli bilgisayar kullanmak gibi kişiyi sürekli yiyecek tüketmeye ve hareketsiz bırakmaya iten alışkanlıklardır. Bunun yanında aile ve arkadaş tutumları, maruz kaldığı sosyal ortamlar, ailelerin beslenme konusundaki bilgi yetersizlikleri, düşük sosyo-ekonomik düzey gibi sosyal etkenlerin de önemi büyüktür. 

Obeziteye yol açan belli başlı ruhsal rahatsızlıklar arasında depresyon ve kaygı bozuklukları gelir. Özellikle mevsimsel geçişli tip depresyon hastalığında kişilerde aşırı bir yeme isteği görülür. Kişilik bozuklukları, dürtüsellik, alkol tüketimi, özgüven yetersizliği gibi psikiyatrik problemler kişiyi yemeye ve kilo almaya iterler. Bunun dışında ileride bahsedeceğim ayrı bir psikiyatrik hastalık grubu olan yeme bozuklukları arasında sayılan tıkanırcasına yeme sonrasında pişman olup kusma gibi durumların da kilo almayla güçlü bağlantıları vardır. 

 

Obesite (Şişmanlık) ile nasıl başa çıkılır? 

Şişmanlıkla savaşmada asıl hedef kilo vermekten çok sağlıklı bir beslenme ve etkinlik yapma alışkanlığını kazandırmaktır. Bunun için özellikle çevreyi düzenlemek oldukça önemli bir süreçtir. Yeme alışkanlıklarının ve fiziksel etkinliğin farkında olmak, sorunlu yeme ve etkinlik davranışlarını görünür kılmak, aşırı yemeyi ortaya çıkaran ya da kolaylaştıran ortamları ve durumları saptamak gerekir. Yeme düzenini gözden geçirme, hareketsiz yaşantıyı değiştirme (özellikle TV izleme) ve aktivite seviyesini arttırmaya yönelik eğitimler başta gelmektedir. 

Oldukça önemli olan noktalardan birisi de hastanın bir dahiliye uzmanı tarafından da değerlendirilerek kilo alımına yol açan ek bir hastalığının olup olmadığının (guatr ve şeker hastalığı gibi) saptanmasıdır. 

Yalnızca zayıflamak yeterli değildir. Korumak gerekir. Özellikle bireyi aşırı yemeye iten ruhsal bozuklukların tedavileri olmaksızın tekrar kilo alımı kaçınılmazdır. En güzeli yavaş ve planlı olarak kilo vermektir. Sakın hiçbir şey yemeden hızlı kilo vermeye çalışmayın..! Hem hastalanır halsiz düşersiniz, hem de tekrar hızlı bir biçimde kilo alacağınız için kendinize inancınız sarsılır. 

Yukarıda saydığım başlıca ruhsal bozuklukların tedavilerinin dışında hem koruma hem de tedavi amacıyla hazırlanmış obeziteye yönelik davranış terapileri ile bu hastalığı yenmeniz mümkündür. Lütfen kilo verdirici olduğunu iddia eden reklamlara ve para tuzaklarına inanmayın. Bir dahiliye ve psikiyatri uzmanına görünün. Sağlıkla kalın. 

 0533 373 81 231991 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu - 21/09/2013
Çocuk Ergen ve Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Depresyon Nedir ? Kimler Depresyona Girer? Depresyondaki kişi kime Başvurmalıdır? - 21/09/2013
Depresyon kabaca ruhsal çökkünlük anlamına gelen bir sözcüktür. Gün içerisinde herkes zaman zaman kendini moralsiz, üzgün, mutsuz hatta karamsar hissedebilir.
Nikotin (Sigara) bağımlılığı - 21/09/2013
Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi tütün bağımlılığının da altında yatan nedenlerin incelenmesi ve tedavisi psikiyatrinin konusudur. Tütünde esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Bu bağımlılık psikiyatri alanında nikotin bağımlılığı ve nikotin yoksun
Kaygı Bozuklukları - 21/09/2013
Kaygı yaşamın normal bir parçasıdır. Günlük yaşam içinde değişik konularla ilgili kaygılar duymak normaldir. Yapılması gereken bir iş, sınav, sağlık, para, çocuklar ve aileyle ilgili sorunlar birçok insanı kaygılandırabilir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam46
Toplam Ziyaret234227
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Aile Evlilik ve Çift Terapisti Fulya Güner 0532 158 35 55
OKB’nin Nedenleri..

Aile ve Çift Danışmanı Psikologataknşahin 05057675885
- Mutlu Evliliğin Sırları Nelerdir -

Aile ve Çift Danışmanı Sinem Sayışman
KENDİNİ TANIMA VE FARKINDALIK

aile ve çift danışmanı sinem sayışman05333738123
METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUK TESTİ

Bireysel Aile Psikologu Fulya Beyribey +90 (546) 932 46 24
ÇOCUK VE ERGENLERDE OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK

çocuk gelişim uzmanı Suzan SEVİNDİK
HANGİ DURUMLARDA PEDAGOG´A BAŞVURULUR?

Dr. Mehmet A. eroğlu Yaşam-Eğitim Koçu 0544 7243650
İkigai

evlilik cinsel terapist nesrin örek 05057675885
Cinsel Kimlik Gelişiminde Aile Tutumunun Önemi

istanbuldaki aile evlilik cift terapistleri 0532 158 35 55
5 Yaş Çocuğu

istanbuldanışmanlık ve koçluk merkezi psikologpedagog 05057675885
Negative or Positive Conditions Affect People’s Amount of Eating

İstanbul Yaşam Koçu YÜKSEL KÖKSAL05354336620
BERTRAND RUSSELL’IN ‘MUTLU OLMA SANATI’ İSİMLİ KİTABINDAN ÇIKARILACAK 6 DERS

istanbul yaşam koçu 05321583555
KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

MyLife 7/24 Psikoloji Psikiyatri 0533 373 81 23
Çocuk Ergen Psikiyatristi Kimdir?

Psikolog Nagehan Erçakar
PSİKOLOG VE PSİKİYATRİST KİMDİR?

Psikolog Barış Yılmaz 0531 743 25 05
- ANLAŞILMAK İSTEYEN KADIN NE YAPMALI –

Psikolog Buse Yeğin
YEME BOZUKLUĞU NEDİR?

Psikolog Ekin Cansın Sofracıoğlu
TERAPİ, DANIŞAN ve TERAPİST

Psikolog Hulya Aydoğan
NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU

psikolog pedagog aile ve çift terapisi
Dr. Psk. Aile Evlilik Çift Danışmanı Ekrem ÇULFA hakkında yazılan yorum, tavsiye, öneri ve faydalar

Psikoonkoloji Nedir Psikoonkolog Kimdir
#PSİKOONKOLOJİ nedır? #PSIKOONKOLOG #KIMDIR #KANSER #HASTALARI #NEDEN #PSİKOLOJİK #YARDIM #ALIRLAR &

Sosyolog Merve Ege tel 0505 767 5885
İntihar

Uzman Klinik Psikolog Büşra Güneş
HASTALIK HASTALIĞI

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA 05557493919
PANDEMİ DÖNEMİ ETKİLERİ

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05426763032
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Betül Baltacı 0533 373 81 23
Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Uzman Psikolog Gülşah Babaoğlu
Profesyonel yardım alanların ve bu desteği veren Çocuk Ergen Psikologu, Çocuk Ergen Pedagogu 3

Uzman Psikolog Hakan ÖZBAYİS-0533 373 8123
Hamilelik Mükemmeldir

Uzman Psikolog Pedagog 05333738123
DEPRESYON,OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK,YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU,STRES,UYUM BOZUKLUĞU

Yasam Koçu Öğrenci Koçu Aile Evlilik Koçu Ayşim Çulfa
Ebeveynler Çocuklarının Karne Notları İle ilgili Nasıl Bir Tutum İçinde Olmalılar?

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
İSTİFÇİLİK BOZUKLUĞU

YAŞAM VE AİLE KOÇU DİLRUBAGÜNDÜZ 05301642034
BEN DEĞİL BİZ OLABİLMEK

Dr. Utkan Tiyekli, Psikiyatrist 0533 373 81 23
Nikotin (Sigara) bağımlılığı

Psikologlar Pedagoglar Aile Terapistleri Cinsel Terapistler Evlilik Terapistleri
Küçük bir Psikolojik Test / Karakter Testi

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven Cep Telefonu 0544-7243650
BOŞANMALAR ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven
My life Psikolojik Danışma istanbul 0533 373 8123 My life Psikolojik Danışma istanbul 0533 373 8123

İlişki Uzmanı Kubilay Göksel Eren
HAYAT SİZİ DEĞİL,SİZ HAYATI YÖNETİN

Aile Çocuk Psikolojisi Bilgi ve Randevu için 0533-3738123 & 0532-1583555
Eyüp Psychologist Pedagogue

Aile Evlilik Cinsel Terapi Danışmanı Nesrin Örek 0533-3738123
Çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım ?

Ergen Psikologları Ergen Psikolojisi 0533-3738123 & 0532-1583555
İstanbul Pedagog Pedagoglar Pedagogları Pedagoğu Nedir? Kimdir ? Telefonu Randevu Tavsiye Tavsiyesi

Nöro-Psikiyatrist Dr. İsak Pardo 0533-3738123 & 0532-1583555
Depresyon Terapisi Tedavisi Psikoterapi Randevu

Psikolog Çağla Tekeli 0505 767 58 85
Yaşlandıkça Kişide Ne Tür Değişimler Olur?

Psikolog Diler Durmuş Özyurt 0544-7243650
İnsan Psikolojisi Davranış Problemleri Yanlış anlaşılma İletişim Hataları

Site Menüsü
0544-7243650 & 0216-3476003
Site Haritası
Psikolojik Danışmanlarımız ile tanışın bilgi alın 0533-3738123

Türkiyedeki Terapi Merkezleri

İletişim 0533-3738123

Psikolog Seans Pedagog Seans Psikiyatrist Seans Terapi Ücreti 150 TL

İstanbuldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar

Kadıköydeki Psikologlar Pedagoglar Çocuk Psikologları Psikiyatristleri Evlilik Terapistleri

Adalardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Arnavutköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Avcılardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bağcılardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bahçelieverdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bakırköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Başakşehirdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bayrampaşadaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beşiktaşta Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beykozdaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beylikdüzündeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beyoğlundaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Büyükçekmecedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Çatalcadaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Çekmeköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Esenlerdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Esenyurttaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Eyüpteki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Fatihteki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Gaziosmpaşadaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Güngörendeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Kadıköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Kağıthanedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Kartaldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Küçükçekmecedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Maltepedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Pendikdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sarıyerdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sancaktepedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Silivrideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sultanbeylideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sultangazideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Şiledeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Şişlideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Tuzladaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Ümraniyedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Üsküdardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Zeytinburnundaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 

 

 

0544-7243650 & 0216-3476003
Yaşam Koçları 0544-7243650

Öğrenci Koçu ve Eğitim Koçlarıyla Tanışın 0544-7243650

Danışma ve Randevu için Arayınız  0544-7243650  0533-3738123

Levent Psikolog Beşiktaş Pedagog Mecidiyeköy Psikiyatrist Aile Terapisti

  Çözümsüz Görünen bir çok Sorunun Çözümünün Olduğunu Görmek İstersiniz Değil mi? Şimdi Arayın :-)))

Psikolog Seans Pedagog Seans Psikiyatrist Seans Terapi Ücreti 150 TL

İstanbuldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar

Kadıköydeki Psikologlar Pedagoglar Çocuk Psikologları Psikiyatristleri Evlilik Terapistleri

Adalardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Arnavutköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Avcılardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bağcılardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bahçelieverdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bakırköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Başakşehirdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 
Bayrampaşadaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beşiktaşta Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beykozdaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beylikdüzündeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Beyoğlundaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Büyükçekmecedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Çatalcadaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Çekmeköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Esenlerdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Esenyurttaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Eyüpteki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Fatihteki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Gaziosmpaşadaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Güngörendeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Kadıköydeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Kağıthanedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Kartaldaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Küçükçekmecedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Maltepedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Pendikdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sarıyerdeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sancaktepedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Silivrideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sultanbeylideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Sultangazideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Şiledeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Şişlideki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Tuzladaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Ümraniyedeki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Üsküdardaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650


Zeytinburnundaki Psikolojik Danışmanlık Merkezleri Psikologlar Pedagoglar Psikologlar Cinsel Terapistler Aile Terapistleri Evlilik Terapistleri Psikolojik Danışmanlar Randevu ve İletişim Telefonları:Tel:0216 347 6003 & 0533 3738123 & 05057675885 & 0544724 3650

 

 

 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.37847.4080
Euro8.95348.9893
Hava Durumu
Saat